Data Scientist – Tehnologii IAM și Fraud Analytics

Căutăm persoane pasionate de utilizarea datelor pentru a rezolva probleme interesante și provocatoare în proiecte de implementare pentru soluții destinate securității financiare. Candidatul ideal va avea experiență în lucrul cu analitice având ca specific frauda fiscală și securitatea financiară, utilizând seturi de date complexe și participând activ la procesele de decizie ghidate de date. Ca personalitate, sunteți curios intelectual și centrat pe rezultate. Veți putea demonstra succesul în utilizarea analiticelor pentru proiecte cu specific de securitate și risc financiar.

Responsabilități:

  • Aplicarea expertizei existente în analiza cantitativă, minarea și vizualizarea de date pentru a vedea dincolo de numere și a înțelege cum interacționează utilizatorii aplicațiilor auditate, pentru a obține informații acționabile
  • Colaborarea permanentă cu furnizorii platformelor implementare, dezvoltatorii software și inginerii de sistem pentru remedierea problemelor, finalizarea proiectelor și identificarea tendințelor și oportunităților.
  • Asistență în implementarea, integrarea și dezvoltarea pe soluțiile promovate la clienți
  • Asistență în design-ul și implementarea de platforme data warehouse, mart-uri, cuburi și universuri pentru a suporta cerințele de analitice
  • Asumarea unui rol de inițiativă și coordonare în definirea metricilor de succes și colaborarea cu toate echipele implicate, interne sau beneficiar, pentru a asigura instrumentarea corectă a urmăririi de date pentru măsurători
  • Definirea politicilor și stabilirea standardelor pentru modelarea, structurarea, numirea, descrierea, securizarea și formatarea datelor
  • Dezvoltarea de modele personalizate, algoritmi etc. pentru aplicarea la client
  • Construirea de rapoarte și dashboard-uri pentru monitorizarea de KPI-uri; înțelegerea drivere-lor ce ghideaza modificările de KPI-uri
  • Susținerea de prezentări, demonstrații, training-uri și discuții libere client
  • Susținerea de experimente, analize și interpretarea rezultatelor
  • Designul și implementarea de modele predictive pentru îmbunătățirea angajamentului, conversiei și retenției
  • Coordonarea procesului decizional privind colectarea de date, testarea și studierea design-ului, și analiza datelor

Căutăm o persoană care să dispună de curiozitate înnăscută și abilitate de a învăța, încredere în abordarea de noi tehnologii și adaptabilitate la roluri diverse. In proiectele pe care le avem în vedere, sunt esențiale gândirea critică și furnizarea de soluții creative la probleme dificile, dar și atenția la detalii – identificarea rapidă și argumentată a riscurilor ce ar putea afecta clientul.

Calificări:

  • Diploma de licență sau master în statistică, matematică, finanțe, sau altă disciplină cantitativă
  • Minim 3 ani experiență în proiecte cu specific de analiză a securității financiare
  • Experiență în interogarea și manipularea seturilor de date complexe folosind SQL
  • Experiență cu soluții de data learning și machine learning dezvoltate on premise sau în cloud
  • Experiență cu soluții de tip big data security analytics și end user behavior analytics
  • Înțelegerea conceptelor statistice (de exemplu, testarea ipotezelor, regresii)
  • Cunoștințe privind metodele experimentale și modelarea predictivă

Your name, email and phone number are requested in order for us to receive your message and get back to you.